Aykut Türker - İş Geliştirme Müdürü

“En keyifli hobim işim”

Doğuş Teknoloji İş Geliştirme Müdürü Aykut Türker’in iş yaşamıyla ilgili düşüncelerini dinlerken aklımıza Konfüçyüs’ün şu sözü geliyor:  “Sevdiğiniz bir işi seçin, böylelikle hayatınızda bir gün bile olsun çalışmak zorunda kalmamış olursunuz.” Üniversite yıllarından, bugün Doğuş Teknoloji’deki görevine kadar attığı her adımı yeni bir deneyim ve keyif kaynağı olarak gören Aykut Türker, bu sayede heyecanını her daim zirvede tutabildiğini söylüyor. Doğuş Teknoloji’deki tempoyu özel yaşamında da devam ettiren Türker, yelken sporuyla ilgileniyor. Ayrıca klarnet ve gitar çalan Aykut Türker’in en önemli yenilenme kaynağını ise meditasyon oluşturuyor.
Aykut Türker


İsmail Kırtıllı


Mustafa Azak


Nil Yahşi


Özlem Sema Dinçer


Soner Türkölmez
 

Bugünkü kariyerinize ulaşmanızı sağlayan eğitim yolcuğunuzu anlatır mısınız?

Çok küçük yaşlardan itibaren bilgisayarlar hayatımın önemli bir parçası oldu. Akademik tercihimi yaparken babamın makine mühendisi olmasının da etkisiyle aynı bölümü yazdım ve 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazandım. Üniversitede mekatronik sistemlerle tanıştım. Bir hocamın davetiyle otomatik kontrol laboratuarında yazılım hazırlamaya başladım. Gerçekten ilginç ve faydalı bir deneyim oldu benim için. Mezun olduktan sonra yine aynı üniversitede Savunma Teknolojisi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Bu esnada bir ERP şirketinde çalışmaya başladım. Yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyordum; zaten daha sonra farklı alanlarda da tecrübelerim oldu. Yaptığım her şeyi bir anlamda hobi olarak görüyorum; çünkü her yeni deneyimden büyük keyif alıyorum.

Peki, profesyonel kariyeriniz nasıl şekillendi?

ERP sektöründe çalıştıktan sonra yeni bir arayış içerisine girdim. 2001 yılında Doğuş Otomotiv’le tanıştım ve sistem analisti olarak çalışmaya başladım. O tarihte, bugün gururla bahsettiğimiz Turkuaz Projesi’nin ilk adımları atılıyordu. Ciddi bir yatırım ve vizyonla büyük bir yapılanma içerisinde olan Doğuş Otomotiv’de bulunmak gerçekten heyecanımı zirveye taşıdı. Turkuaz, katkı sağlayan herkes için inanılmaz bir tecrübeydi. Çünkü bu yalnızca ülkemiz için değil tüm dünyada dikkat çeken bir başarı öyküsüydü.

 Ardından bir yıl boyunca Deniz Kuvvetleri’nde Yazılım Uzmanı olarak görev yaptım. Döndükten sonra yine Doğuş Otomotiv’de yola devam ettim. Bu defa ilk yöneticilik deneyimimi edindim. Turkuaz’ın İş Analizi Bölümü’nde ekip lideri olarak görev yaptım. Devam eden süreçte Turkuaz’ın genel iş danışmanlığı ekibinin başına geldim. Bu; İş Zekâsı, Araç, Parça-Lojistik, Müşteri, Mali İşler, Entegrasyon gibi başlıkları içeren zorlu ama bir o kadar da severek üstlendiğim bir görevdi.  Sonrasında ise 2012 yılında Doğuş Teknoloji kuruldu. Doğuş Teknoloji’yle birlikte bizim için yepyeni bir dünyanın kapısı açılmış oldu. Çünkü artık daha çok müşteri ilişkilerinin ağırlık kazandığı, farklı sektörleri öğrenip, kendimizi farklı alanlarda geliştirdiğimiz bir yola çıktık. Bu öğrenme süreci ne kadar zorlu olsa da aynı ölçüde de keyifli. Doğuş Grubu çok büyük bir aile. Dolayısıyla her yeni alan bizim için yeni bir heyecan ve motivasyon kaynağı oluyor.

Her ne kadar işi hobi olarak görüyor olsanız da, özel yaşamınızda vakit ayırdığınız uğraşlar var mı?

Gitar ve klarnet çalıyorum. Özellikle klarnet çalmak beni gerçekten rahatlatıyor. Doğuş Teknoloji bünyesinde benzer zevkleri olan arkadaşlarımla bir müzik grubu oluşturmayı planladık. Henüz hayata geçmese de ilerleyen dönemde gerçekleştirmek istiyoruz. Bunların dışında en büyük zamanımı alan uğraş ise yelken sporu. Yarı profesyonel olarak yat sınıfında yelkencilikle ilgileniyorum. 10 kişinin aynı yer aldığı, tamamen ekip çalışması gerektiren bir spor dalı. Dolayısıyla bana çok uygun. Ayrıca bir hobi olarak değil belki ama bir yaşam biçimi olarak meditasyon yapıyorum. Meditasyonun beni zenginleştiren bir alan olduğunu düşünüyorum.