Nil Yahşi - İş Analizi Uzmanı

“Doğuş Teknoloji’de kendimi özgür hissedebiliyorum”

Matematiğin yaşama derinlik katan o özel dünyasından beslenen Doğuş Teknoloji İş Analizi Uzmanı Nil Yahşi, bu sayede hedefleri doğrultusunda yol alabilen insanlardan biri. Bir parçası olduğu çalışma ortamından bahsederken sözleriyle; ama daha çok yüzünde oluşan tebessümle mutluluğunu ifade eden Yahşi, motive bir ekip sayesinde en zor işlerin üstesinden gelirken bile eğlendiklerini söylüyor. Nil Yahşi’nin hayatına renk katan diğer bir uğraşı ise tiyatroya olan ilgisi. İki yıldır tiyatro eğitimi alan Yahşi, bir yandan da Doğuş Teknoloji çalışanlarından tiyatroya ilgisi olanlarla bir araya gelmeyi çok istiyor.
Aykut Türker


İsmail Kırtıllı


Mustafa Azak


Nil Yahşi


Özlem Sema Dinçer


Soner Türkölmez
 

Önce eğitimden başlayalım. Nasıl çizdiniz rotanızı, hayalleriniz nelerdi?

Lise eğitimimde matematik ve biyolojiye farklı bir ilgim vardı. Bu alanda, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) okumaktı hayalim ve idealist davranarak hedefime ulaştım. 2007 yılında İTÜ Matematik Mühendisliği’nden mezun oldum. Okulumun düşünsel düzeyde bana kattığı en güzel şey sorgulamaktı. Okul bittikten sonra Work and Travel kapsamında San Diego’ya gittim. Döndüğümde İTÜ’de işletme üzerine yüksek lisansımı tamamladım. Üniversitedeyken hedefim bilgi teknolojileri sektöründe çalışmaktı. Üniversitede bu konuyla ilgili eğitimlere katıldım. Hatta yazılım kurslarına gittim. Yüksek lisanstan sonra 2009 yılında bir kamu bankasının IT Departmanı’nda çalıştım. 2011 yılında yine uluslararası bir şirkette görev aldım. 2012 yılından bu yana da Doğuş Teknoloji’nin bir üyesiyim.

Doğuş Teknoloji’de yürüttüğünüz projeleri anlatır mısınız? Bir parçası olduğunuz ekip içerisindeki iletişim nasıl?

Doğuş Otomotiv’in kullandığı Turkuaz isimli ERP Sistemi’nin bir parçası olan araç modülünde çalışıyorum. Araçların lojistik operasyonlarının gerçekleştirilmesi, ithalat işlemleri, stok alanlarından bayiye gönderilmesi ve hatta satış işlemlerine kadar bir dizi önemli süreç, araç modülü içerisinde yer alıyor. Tabii işin kendine has birçok farklı dinamiği var. Bunların tümüne birden hâkim olmak ve eksiksiz yürütmek şart. Bir konuda çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum; hem ekip arasındaki uyum hem de yöneticilerimizin bize sağladığı güven, rahat bir çalışma ortamı sunuyor. Çalışanlara sağlanan özgür ortam verimliliği de maksimize ediyor. Tüm bu nedenlerle Doğuş Teknoloji ailesinin bir ferdi olduğum için şanslı hissediyorum. Özel yaşamımda şu sıralar en çok vakit ayırdığım şey ise tiyatro. İki yıldır tiyatro eğitimi alıyorum. Geçen yıl Duru Tiyatro’da sahne aldım. Bu yıl ise eğitimim için, kurucuları arasında Sevinç Erbulak’ın da yer aldığı Erbulak’ın Evi’ne gidiyorum. Tiyatronun kazandırdıkları işime de olumlu anlamda yansıyor. Doğuş Teknoloji’de tiyatroya merakı olan arkadaşlarımızla bir ekip oluşturmayı ve oyun sahnelemeyi de çok isterdim.