Soner Türkölmez - Yetkili Yazılım Uzmanı

“Kendimi Doğuş Teknoloji’den başka bir yerde hayal edemiyorum”

Pazartesi sendromu, Doğuş Teknoloji Yetkili Yazılım Uzmanı Soner Türkölmez’in çok yabancı olduğu bir kavram. Şirketteki birçok kişi gibi kendisi de iş rutininden sıyrılıp, sonuca ulaştırdığı her projeden büyük keyif alıyor. Hal böyle olunca pazartesi sendromunun yerini yeni hedeflere ulaşılan bir başlangıcın heyecanı kaplıyor. Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden yaklaşık 10 yıl önce mezun olan Türkölmez, aynı zamanda çok renkli bir isim. Doğuş Teknoloji binasına adım attığınızda kendisini yoga yaparken görürseniz şaşırmayın; uzun zamandır yogaya gönül vermiş olan Türkölmez, her fırsat bulduğunda hem kendi fiziksel ve zihinsel benliğiyle daha derin bağlar kuruyor, hem de bu konuda çalışma arkadaşlarına destek oluyor. 
Aykut Türker


İsmail Kırtıllı


Mustafa Azak


Nil Yahşi


Özlem Sema Dinçer


Soner Türkölmez
 

Bilgisayarın sihirli dünyasına ilk adımınızı nasıl attınız?

31 yaşımdayım ama ortaokul yıllarımdan bu yana programlama alanına ilgiliyim. Daha o dönemlerde bilgisayar ve bilgisayar öncesi cihazlar için amatör bir şekilde programlamalar yapmaya başlamıştım bile. Bunlar heyecanlı ilk adımlardı. Bilgisayar mühendisliği de bu ilgi alanı dâhilinde hayalimdi. Bu hayalimi gerçekleştirdikten sonra kendimi programlama konusunda geliştirmeye çalıştım. Üniversite yıllarında oyun programlamaya merak saldım. Üçüncü sınıfta grafik programlama yapan şirketlerin düzenlediği bir yarışmaya katıldık ve bir arkadaşımla birlikte yazdığımız oyunla birinci olduk. Oyunumuzun adı; “Aç Sinek” idi.

O zaman akademik anlamda tercihinizi yaparken zorlanmadınız değil mi?

Kesinlikle evet. Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü kazandım ve 2006 yılında mezun oldum. Bahsettiğim “Aç Sinek” oyunu üniversite yaşamımın en keyifli dönemlerinden biriydi. Üstelik oldukça ilgi çekmişti. Mezun olduktan yalnızca bir hafta sonra Garanti Teknoloji’de işe başladım. Yaklaşık altı yıl Garanti Teknoloji’de görev yaptıktan sonra son üç yıldır da Doğuş Teknoloji bünyesinde çalışıyorum.

Peki, burada yürüttüğünüz çalışmaları ve genel ortamı paylaşır mısınız?

Doğuş Teknoloji bünyesinde Doğuş Otomotiv ve bütün Yetkili Servis Satıcılarının kullandığı bir ERP paketi olan Turkuaz Programı’nın yazılım geliştirme ve bakım süreçlerini yönetiyoruz. Hemen eklemek gerekir ki Turkuaz, Avrupa’nın en büyük web projesi. Hal böyle olunca işimizin kapsamı da ortaya çıkıyor. Yaptığım işi çok seviyorum ve samimiyetle söylemek istiyorum; çok mutluyum. Pazartesi işe geldiğimde keyifle geliyorum; hatta yapacaklarımı ve tamamlayacağım işleri düşündüğümde heyecanlanıyorum. Ayrıca çalışma arkadaşlarımla olan iletişimim beni motive ediyor. Aslında iş yaşamında önemli olan da bu iletişim ve motivasyonu yakalayabilmektir. Çalıştığım ortam, işime duyduğum aşk, şirketimin bana kattığı değerler çalışma isteğimi zirveye taşıyor. Bu nedenle başka bir yerde çalışmayı hiç istemedim.

Girizgâhımızda da değindiğimiz üzere iş dışında da oldukça keyifli hobilere sahipsiniz, kısaca bunlardan da bahseder misiniz?

İş dışında en çok vaktimi alan şey yoga. Altı yıldır yoga yapıyorum ve son üç yıldır da sürekli olarak bir merkeze gidiyorum. Vücudumu keşfetmek, neler yapabileceğimi görmek ilginç geliyor bana. Değişimi gözlemledikçe her şeyin düzenli ve sürekli çalışarak mümkün olacağını gördüm ve farkındalığım arttı. Aynı zamanda meditasyon yönü, sosyal ve iş yaşamıma da olumlu yansımalar sağladı. Hayat kalitesini her anlamda yükselten bir uğraş. Ayrıca profesyonel olarak bisikletle de ilgileniyorum. Evden çıkıp bisikletimle uzun mesafeler kat ediyorum. Böylelikle doğayla baş başa kalabiliyor; açık havanın tadını çıkarabiliyorum.